صفحه اصلي > نتایج و مستندات تصویری 


  چاپ        ارسال به دوست

آبهای شور و تلخ هم مقابل خضراء کم آوردند!

باغدار کرمانی با کمک کود کلات نیتروژن خضراء توانست بر عدم تشکیل و رشد میوه در مرحله ارزنی غلبه کند.

آقای میثم فتحی باغدار کرمانی ضمن گفتگو با واحد خبر شرکت صدور احرار شرق مطالب زیر را عنوان کرد.

امسال هم مصرف کودهای کلاته خضراء را همانند سنوات قبل در مدیریت تغذیه باغ لحاظ نمودیم و دو محصول جدید کود کلات نیتروژن و  کود کلات بور را به این سبد تغذیه ای اضافه نمودیم. مصرف کود کلات بور خضراء با وجود ذهنیت های قبلی که از سمیت بور داشتیم با توجه به اینکه در هنگام تورم جوانه ها، بعلت سردی خاک عدم انتقال این عنصر از طریق ریشه به جوانه داریم، در محلول پاشی زمان تورم جوانه کود کلات بور خضراء را گنجاندیم و نتایج خوبی را در اردیبهشت ماه نسبت به سنوات قبل در خوشه بندی و تعداد دانه ها شاهد بودیم.

با توجه به اینکه برای اولین بار از کود کلات نیتروژن در باغ پسته مصرف می کردیم ذهنیت روشنی را از عملکرد آن نداشتیم و به همراه سایر کودها در محلول اردیبهشت مصرف داشتیم. بعد از گذر چند روز تأثیرات آن بصورت تغییر رنگ، شادابی و سرحالی برگ ها مشاهده شد.

یکی از مشکلات ما در آب های شور و تلخ عدم تشکیل و رشد میوه پسته در مرحله ارزنی بود که کود کلات کلسیم خضراء را با توجه به  عدم دسترسی به آب شیرین با همان آب شور(با ای سی بالای ۹۰۰۰) برای محلول پاشی استفاده کردیم و با توجه به قدرت بالای کود کلات کلسیم خضراء توانستیم مشکلی را که طی چندین سال باغداری با آن دست و پنجه نرم می کردیم، (داغو شدن میوه ها) در مرحله­ ی ارزنی مرتفع نمائیم. خسارت به حدی کم بود که نهایت زیر بیست دانه در جمیع  خوشه ها آسیب دیده بود و از محاسن کود کلات کلسیم خضرا برای ما لذت بردن از خوشه های کامل و پردانه در این سال هاست. همین پردانه بودن خوشه موجب گردید که خوشه های کامل، محل مناسب برای زیست و خسارت زدن  آفت های سن پسته به دلیل شکار  شدن توسط پرندگان باغ نباشد ‌و کمترین میزان خسارت از سن را با توجه به عدم مصرف سموم شیمیایی برای مبارزه با این آفت داشتیم و همچنین توانستیم با کمترین میزان مصرف سموم شیمیایی و فقط یک مرحله سم پاشی موونتو در جهت کنترل پسیل، یک محصول نسبتاً سالم را تولید کنیم.

ایشان در آخر بیان داشتند که خوب است که با توجه به گسترش ارتباطات در صنعت پسته، شاهد افزایش تجارب باغداری­مان به واسطه این ارتباطات باشیم. انشاالله با تجمیع این تجارب بتوانیم قدرتمند با چالش های این صنعت مواجهه نمائیم.


١٢:٠٩ - 1395/09/25    /    شماره : ١٤٩    /    تعداد نمایش : ١٥٦٨


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

ایمیل:
تلفن :

info[at]khazra.ir

021-88992123

 
2013 (c) Copyright khazra.ir
All rights reserved. Sodour Ahrar Shargh