فناوری نانو چیست؟

فناوري‌نانو واژه‌اي است كلي كه به تمام فناوري‌هاي پيشرفته در عرصه كار با مقياس نانو اطلاق مي‌شود. معمولاً منظور از مقياس نانوابعادي در حدود 1nm تا 100nm مي‌باشد. (1 نانومتر يک ميليارديم متر است).

 

اولین بار سال 1959 ریچارد فایمن (فیزیکدان آمریکایی) با سخنرانی معروف خود با عنوان "آن پایین فضای بسیاری هست" به بررسی رشد نیافته مواد پرداخت و به کنترل در سطح مولکولی و اتمی فعالیت ها اشاره نمود. او در سال 1965 میلادی جایزه نوبل در فیزیک را از آن خود نمود.

در فناوری نانو تنها کوچک بودن اندازه مد نظر نیست بلکه زمانی که اندازه مواد در این مقیاس قرار می گیرد، خصوصیات ذاتی آنها از جمله رنگ، استحکام، مقاومت در برابر خوردگی و ... تغییر می یابد. در واقع اگر بخواهیم تفاوت این فناوری را با فناوری های دیگر بیان نماییم، می توانیم وجود "عناصر پایه" را به عنوان یک معیار ذکر کنیم. عناصر پایه در حقیقت همان عناصر نانو مقیاسی هستند که خواص آنها در حالت نانو مقیاس با خواص شان در مقیاس بزرگتر فرق می کند.

مشخصات مواد یا محصولات نانو:

  • اصولا مواد در مقیاس نانو باید واجد حداقل 3 خاصیت زیر باشند تا بتوان آن ها را در گروه مواد نانو به حساب آورد:
  •   سایز آنها باید بین 100-1 نانومتر باشد. مواد نانو در حداقل یک بعد اندازه ای کمتر از 100 نانومتر (9-10×100 متر)  دارند.
  • واجد خواص جدید شده باشند که مواد غیر نانویی فاقد آن باشند. (نسبت سطح به حجم بسیار زیادتر، ذخیره انرژی زیادتر به شکل شیمیایی، چگالی بسیار بیشتر، هدایت الکتریکی بهتر، کارائی بهتر و پیشرفته تر مانند رسانش هدفمند و ...)
  • طراحی و ساخت این مواد باید کاملاً هدفمند و مهندسی ساز باشد و قابلیت اضافه شدن و کم شدن عوامل مختلف (عناصر یا کمپلکس های دیگر)  را داشته باشند.

 

ایمیل:
تلفن :

info[at]khazra.ir

021-88992123

 


اینستاگرام

آپارات
 
تلگرام    
     

2013 (c) Copyright khazra.ir
All rights reserved. Sodour Ahrar Shargh